» Bilgisayar İle İlgili Herşey Burada
Lang
Tarih:   21 Kasım 2017  Salı
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Yazı Rss
   
   
   
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :     Yeni Kayıt&?ifremi Unuttum
Menü
Döküman İndir
» Donanım Dökümanları
» İnternet Hakkında
» İşletim Sistemleri
» Makromedia Dökümanları
» Office Dökümanları
» Programlama Dilleri
» Program Kodları
» Sınav ve Ödevler
» Video ve Resim Programları
» Web Dökümanları
» Sunular&Slaytlar
» Yıllık Plan ve Zümreler
» Megep Modülleri
Oyunlar
» Oyunlar
Araçlar
» Forum Aboneliğim
» Son Değişiklikler
» Ziyaretçi Defteri
» Yönetim
» Öneri Gönder
Eğlence
Bağlantılar
» Sırapınar Köyü
Anket
Öğretmen olsanız branşınız hangisi olsun isterdiniz?
Bilgisayar(44%)
Matematik(16%)
Beden Eğitimi(8%)
Edebiyat(7%)
Tarih-Coğrafya(6%)
Fen dalları(5%)
Diğer(4%)
Sınıf(4%)
Müzik(4%)
3294 - Katılım
( Sonuçlar )
» ERGENLİK
//-->

[CODE]

ERGENLİK VE GENEL ÖZELLİKLERİ

 

Anne-babaların ergenlik çağındaki çocukları ile ilgili yakınmalarıyla sık sık karşılaşmaktayız. Bu yakınmaları kısaca şöyle sıralayabiliriz.

    -Hırçınlaştı

    -Ders başarısı düştü

    -İsteklerin sert bir dille ifade ediyor

    -Aşırı derecede alıngan

    -Olur olmaz şeye ağlıyor

    -Evde huysuz, dışarıda ise sıkılgan

    -Giyimine, saçına, süslenmeye aşırı düşkün

    -Asi tavırları var

    -Banyo yapmak istemiyor

    -Saçlarını kestiremiyoruz

    -Adeta yatarak oturuyor

    -Arkadaşlarına çok düşkün eve girmek istemiyor        

       Annelerin babaların bunca yakınmaları ile karşılaşılan ergenlik, insan yaşamının en önemli gelişim dönemidir diyebiliriz. Henüz yetişkin olmasalar bile artık çocukta sayılmayan ergenler çoğu kez ileri gidip-gelmeleri içeren güç bir dönem geçirirler. Ergenleri kendilerinden beklenen  statü ve roller açısından konumları belirgin değildir. Ergenlik döneminin belki de en şanssız yönü bir yetişkinin ergenler için yaygın olarak beslediği tutumlar ve bu dönemin anlaşılamamasıdır. Bu dönemde ergenlerin büyük ölçüde yardıma ihtiyaçları vardır. Bunun yanında anne-babaların da ergen çocukları ile baş etmede yardıma ihtiyaç duydukları bilinmektedir.

       Bu önemli noktada anne ve babaların ergenlik dönemi ve özellikleri ile ilgili bilgi eksiklerini, hem anne-babayı hem de genci üzecek iletişim biçimine neden olmaktadır. Öyle ki bazen aileler çocuklarında gördükleri davranışların bu dönemde görülebilecek davranışlardan olduğunu bilmedikleri için çocuklarıyla çatışmaktadırlar. Öyleyse ergenlik dönemi özelliklerinin  bilinmesinde sağlıklı ebeveyn-çocuk iletişimi ve çocuğun bu dönemi fırtınasız atlatması açısından yarar vardır.

        Ergenlik dönemi zaten fırtınalı bir dönemdir.

 

ERGENLİK TANIMI: İnsanda fiziki büyümenin, hormonal, cinsel, sosyal, duygusal, kişisel ve zihinsel değişme ve gelişmelerin olduğu buluğla başlayan ve bedence büyümenin sona ermesi ile sonlandığı düşünülen özel bir evredir.

        Gençlik ise ergenliği de kapsayan ve üst yaş sınırlarının daha geniş olduğu bir çağdır. Gençlik sözcüğünün ergenlik yerine kullanılması yanlış olmaz.

        Ergenlik dönemi yaş sınırları, toplumla iklimler ve kişilere göre değişim göstermekle birlikte aşağıdaki sınırlar genel olarak kabul edilmiştir.

      

ERGENLİK DÖNEMİ

A- Buluğ:   Kızlar (11-13 yaş)

            Erkekler (13-15 yaş)

B- Ergenlik:  Kızlar (11-13 yaşlarında)

                Erkekler ( 17 yaşına kadar)

C- Ergenlik sonları:  (18-21 yaşları)

 

         Buluğ dönemi bedensel değişmelerin hızla yaşandığı ve en huzursuz en huysuz olduğu dönemdir. Ergenliğin ilk yarısı (11-17 yaşlar) genel olarak olumsuzluk çağı diye adlandırılır.                         

         Bu dönem ergenin duyguları değişkendir. Biraz önce neşeli ve gülen ergeni hemen sonra karamsar, öfkeli kapıları çarpıp ağlarken görebilirsiniz. Yaş ve çevre koşulları değiştikçe ergenlik döneminin sonlarına doğru (17-18 yaştan sonra) genç daha olumlu ve uyumlu birey haline gelir.

         Ergenlik dönemi “cinsel olgunlaşma ile başlayan ve bireyin ana-baba denetiminden kurtulması ile sona eren dönem olarak da tanımlanabilir. Bu dönem hızlı sürekli gelişim ve değişim dönemi olarak bilinmektedir. Bu çağda genç anne-babası ve yakın çevresindeki yetişkinler tarafından ne tam yetişkin ne de çocuk olarak algılanmakta, anne-baba ve yetişkinler gençlerin neleri yapabilecekleri neleri yapamayacakları konusunda birbirinden farklı fikir ve yaklaşımlar öne sürmektedirler. Oysa bu dönemde ergen “Ben kimim?” sorusunu kendi kendine kanıtlamak durumundadır. Ergenliğin esas teması, bireyin kim olduğunu, neye inanıp değer verdiği, hayattan ne elde etmeyi beklediğini değerlendirmesini içeren bir kimlik kazanma sorunudur.

 

DAVRANIŞLARDAKİ DEĞİŞİMLER

 YALNIZLIK İSTEĞİ: Her genç yalnızlığını paylaşacağı ayrı bir odasının olmasını ister. Odasında saatlerce kalabilir. Küçük nedenlerle kızabilir, kırılabilir. Gencin bu isteğinin normal karşılanması gerekir. 

İSTEKSİZLİK: Hızlı bir bedensel gelişme içinde olduklarından enerjilerini kullanamazlar. Sonuçta isteksizlik oluşabilmektedir. Ayrıca bir takım ağrılar, sızılar da hissedilebilir. Tüm bu durumları derslere de yansımaktadır. İlkokulda gösterilen başarıda düşüş söz konusu olabilir. Bundan çok kaygı duymamak, bu dönemde başarı düşüşü yaşanabileceğini bilerek çocuğa yaklaşmakta yarar vardır. Bu dönemde isteksizliğe bağlı olarak can sıkıntısı, huzursuzluk oluşabilmektedir. Bunun nedeni ise bedendeki değişimlerdir. Ergenlerde sürekli bir şeylerle ilgilenme isteği vardır. Ergenler hareketli, yerinde duramaz bir durum sergilerler. Bu durum okulda da böyledir.

TOPLUMDA ZITLIK DURUMU YAŞANABİLİR: Ergen, sürekli içinde bulunduğu ortama karşı çıkar. Bu durum bu dönemin belirgin özelliklerinden biridir. Bu nedenle de çevresi ile olan ilişkilerinde (aile, okul, arkadaş) geçimsizlik oluşabilir.

OTORİTEYE KARŞI DİRENİŞ EĞİLİMLERİ: Her ailede otoriteyi temsil eden bir kişi vardır. Türk toplumunda bu genellikle babadır. Gelişmekte olan ergenin karşı çıkacağı ilk kişi otoriteyi temsil eden kişidir. Özellikle 13 yaş ergenin en huzursuz, en geçimsiz olduğu, her şeye karşı çıktığı bir dönemdir.

 KARŞI CİNSE OLAN ZITLIK: Genellikle bu dönemde kızlar ve erkekler birbirlerini sevmezler. Ancak birbirleri olmadan da yapamazlar. Sürekli karşı cinsten olanları küçük düşürme eğilimine girebiliyorlar.

 DUYGUSALLIĞIN  ARTMASI: Bu dönemde çok fazla duygusal olabilmektedirler. Ancak bu durum biçim değiştirerek kendini gösterir;

-Karamsarlık oluşur

-Kendilerine söylenen şeyleri ters anlarlar

-Çabuk sinirlenirler

-Hiçbir şeyden hoşnut olmazlar

-Küçük nedenlerle hemen ağlama davranışları görülebilir

KENDİNE GÜVEN DUYGUSU AZALABİLİR: Bu dönemde kendine güven duygusunda azalma görülür. Bunun nedeni bedensel gelişimle ilgili kaygıların duyulması ve onlardan beklenen rollerin yoğunluğudur. Şöyle ki ergenden “ iyi bir öğrenci, iyi bir evlat, iyi bir abla-ağabey” olması beklenir. İşte ocuklardan beklenen bu mükemmeliyetçi özellikler özgüveni sarsmaktadır.

Yine bu dönemde  çekingenlik oluşabilir hayalcilik oluşabilir.

 

ERGENLERİN KAYGILARI  

Ergenlik dönemi bireyin kendisi ile ilgilendiği dönemdir. Bu ergenlerin kaygılarının, sıkıntılarının çeşitliliğinden anlaşılır. Kaygı konularını şöyle sıralayabiliriz.

Bedeni ile ilgili kaygılar: Bedensel görünümü, boyu, güzel veya yakışıklı olmadığı, sakarlık, yeterli uyumamak, sağlığı ile ilgili kaygılar.

Kişilik ile ilgili kaygılar: Kendini aşağı görme, kendine güveni olmamak, kendini yetersiz görmek, sık sık öfkeye kapılmak, küçük şeylere üzülmek, olayları ciddiye almak.

Aile ve yaşamına ilişkin kaygılar:  Kendisine ait bir odasını olmaması, cinsel sorunlarını aile ile paylaşamaması, arkadaşları ile dışarı çıkamaması, çocuk yerine konmak, ailenin arkadaş çevresine-tercihlerine-isteklerine karışması, özgürlüğünün kısıtlaması.

Sosyal ilişkilerine yönelik kaygılar: Yeni tanıştığı insanlarla nasıl konuşacağını bilememesi, arkadaş edinememe.

Din ve ahlak konularındaki kaygılar: Ölüm konusu, din konusunda daha fazla bilgi istemek, neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilememek.

Okulla ilgili kaygıları: Dikkatini toplayamama, çalışma yöntemini bilememe, çalışırken hayal kurma, derse kendini verememe, çalışmak isteyip de çalışamama, kendini derste ifade edememe, etkili bir programın olamaması, not kaygısı, sınav kaygısı, uzun süre kendisini t.v den alamama, zaman kaybı.

Meslek seçimi ile ilgili kaygılar: Yeteneklerinin, ilgilerinin ne olduğunu bilememek, hangi mesleği seçeceğini bilememek, bu konuda ailenin meslek seçimine karışması.

 

ERGENLERİN ÇELİŞKİLERİ

-Ergenler aşırı derecede bencildirler. Ancak bunun tam karşıtı fedakarlık davranışında da bulunabilirler. Bu durum bir çelişki oluşturmaktadır.

-Otoriteye karşı direndikleri halde bağlandıkları kişiye de sonuna kadar bağlanabiliyorlar.

     -Ergen kendisine karşı çok negatif ve içten, saygılı davranılmasını ister. Ancak kendisi başkasına karşı kaba ve sert davranabilir.

-Çok iyimser, her şeye dört elle sarılan yorulmaz bir tablo sergilemesine karşın, kötümser , içe kapanık, uyumsuz  olabilir. 

 

 KİMLİK VE ARKADAŞLIK

Daha önce de söz ettiğimiz gibi bu dönemin gelişimsel özelliği kimlik oluşturmaktır. Eğer birey daha önceki gelişimsel dönemlerini sağlıklı bir biçimde atlattıysa, gerek aile ile, gerek sosyal ilişkilerindeki çatışmaları çözebildiği oranda sağlıklı kimlik oluşturur. Kimlik oluşumu da  özdeşleşme ile başlamaktadır. Yani ergen çevresinde gördüğü, beğendiği, etkilendiği, değerli saydığı kişileri kendisine mal eder, onlarla özdeşleşir. Bu kişiler gencin öğretmeni, arkadaşı, sevdiği sanatçı, hatta bir roman kahramanı olabilir. Ergen giyim tarzı konuşma ve tavırlarında da bu kişileri taklit eder özdeşleşir. Bu aşırıya kaçmadıkça doğal bir süreçtir. Ergende böyle davranışlar görüldüğünde, küçük düşürülmemeli, alay edilmemelidir. Çünkü bu doğal bir gereksinimdir ve sonuçta ergen özdeşleşme yoluyla kimliğini bulacaktır. Ergenlik dönemi hassas ve stresli bir dönemdir. Özellikle 13 yaş üzerinde durulması gereken bir yaştır. Bu dönemde ergen daha huzursuz, daha gergin, daha uyumsuz bir yapı içindedir. Çocuğun kolaylıkla dışarıya kapılabileceği olumlu- olumsuz etkinlikleri yönelebileceği dönemdir. Bu nedenle özellikle bu dönemde ergenin sosyal ilişkilerinin arkadaş çevresinin bilinmesi ve çocuğa fark ettirilmeden kontrol altına alınması gerekmektedir.

[/CODE]


 Yazan : TUNA | Okunma : 15223 | Yorum ( 0 ) | Oy:  | Bu içeriğe oy verin | Arkadaşıma Gönder |
Hit Menü
Hit dosyalar
» Access örnekleri (3630)
» Office 2007 Anlatım (1902)
» Microsoft excel ders (1314)
» Access (1103)
» microsoft access pdf (985)
» Visual Basic örnek (862)
» Bilgisayar donanım n (647)
» Dreamweaver Dökümanı (623)
» Microsoft Word (596)
» Word İle İlgli Bilgi (462)
Hit haberler
» Asker kaçakları Face (9997)
» MSN’de sesli şakalar (9053)
» Fener'in sitesi (8246)
» MSN hırsızına tokat (7469)
» 4 TB kapasiteye sahi (7113)
» Suyla çalışan telefo (7021)
» Vay canına şu işe ba (5827)
» Evrendeki en uzak ga (5708)
» Yeni oyun haberleri (4967)
» Turkcell İnterneti y (4838)
Hit yazılar
» SAĞLIK MESLEK LİSELE (66393)
» İnternet Rehberi (65745)
» Etkileyici Mesaj Söz (50938)
» TEK HECE AŞK (42610)
» MEVLANA (23969)
» ERGENLİK (15223)
» SEVGİLERDE (14674)
» Önemli Telefonlar (14439)
» Güzel Sözler (12715)
» NERDESİN?? (11269)
Hit Bağlantılar
Ençok okunan 5 konu.
» KLAVYE TUŞLARI (209689)
» TÜRKİYEDE DOĞAL AFET (150343)
» ÜNLÜ TÜRK MATEMATİKÇ (149984)
» GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE G (107654)
» Türkiyedeki en büyük (87510)
» AŞIK EDEBİYATI NAZIM (77407)
» Yazılım Çeşitleri (67429)
» Paralel meridyen enl (60640)
» Insanların98 i bu so (49338)
» TÜRKİYE deki relikt (45459)
İstatistikler
Üyeler
» Son üyemiz : emrullahc
» Bugün : 0
» Dün : 0
» Kayıtlı üye : 11475
» Kimler Bağlı : 0
 Bağlı üye yok..» Onay bekleyen : 0
» Banlanmışlar : 0
» İyiki Doğdunuz : 0
» Kadromuz : 12» #nadir » #Pc » #oguz » @onrcan101 » @SysTem06eXe » @geograpia » +elixcr » +Smyra » +cnstlu » +hatice06 » +edali » +TUNA 
Sitede aktif
» Üye : 0
» Misafir : 11
» Toplam : 11
» Bugün Giren Üye : 0
» Rekor 20.02.2008 de 75 üye
En hızlılar
» oguz : 2740 Giriş
» sHAKBILEN : 2078 Giriş
» nadir : 1887 Giriş
» Pc : 1527 Giriş
» mucoo : 1104 Giriş
Site sayacı
» Bugün Tekil : 4664
» Bugün Çoğul : 4665
» Bugün Toplam : 9329
» Dün Tekil : 8080
» Dün Çoğul : 8081
» Dün Toplam : 16161
» Genel Tekil : 25369082
» Genel Çoğul : 25519134
» Genel Toplam : 50888216
2oo6-2oo7 © Copyright derspc.com
DersPc © 2oo6-2oo7 ByCafer & Aspsitem tarafından üretilip geliştirilmiştir.
Sitemiz bir forum sitesi oldugu için kullanicilar her türlü görüslerini önceden onay olmadan aninda siteye yazabilmektedir. 5651 sayili yasaya göre bu yazilardan dolayi dogabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanicilara aittir. 5651 sayili yasaya göre sitemiz mesajlari kontrolle yükümlü olmayip, sikayetlerinizi derspc@derspc.com adresine yollarsaniz, gerekli islemler yapilacaktir.